Grajska kavarniška popravljalnica
Izvajalec: Center ponovne uporabe (socialno podjetje ), Vrazova 9, 2270 Ormož
Kontakt: 08 205 6156, 031 689 920, Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate. , www.cpu-ormoz.si
SPECIFIČNI CILJ |
9.1.2 Opolnomočenje ciljnih skupin za približevanje trgu dela |
Kratek opis projekta
S programom socialne aktivacije Grajska kavarniška popravljanica oz. »Kava za dva« ciljnim skupinam z izvedbo petih modulov ponujamo dostopne, raznolike in aktualne zelene vsebine, ki prispevajo k opolnomočenju ciljnih skupin za približevanje trgu dela. Z dejavnostjo ponovne uporabe, ki jo izvajamo, bomo z grajsko kavarniško popravljalnico ustvarili novo tržno nišo za izhode iz programov, kar bo priložnost za razvoj socialnih veščin in spretnosti, dvig funkcionalnih kompetenc za vključenost v družbo, pridobitev znanj in informacij, ki vodijo k razrešitvi socialnih stisk in težav, ki pogosto spremljajo stanje dolgotrajne brezposelnosti.
Vključitev osebe v program SA zasleduje naslednje cilje:
- razvoj socialnih veščin in spretnosti;
- dvig funkcionalnih kompetenc za vključenost v družbo;
- pridobitev znanj in informacij, ki vodijo k razrešitvi socialnih stisk in težav, ki pogosto spremljajo stanje dolgotrajne brezposelnosti;
- osebni razvoj, krepitev moči in motiviranost za ponovno aktivacijo na trgu dela/za njihovo približevanje na trg dela;
- aktivni pristop k reševanju socialne in zaposlitvene situacije;
- dvig oziroma pridobitev novih delovnih spretnosti in znanj ter kompetenc za iskanje zaposlitve, ki bodo okrepile zaposlitveni potencial osebe
Rezultati programa SA bodo:
- povečan dostop na trg dela ciljnim skupinam zaradi sodelovanja v programu SA
- zagotovljen izhod za najmanj 25% ciljne skupine, ki bodo pridobili kompetence, ki jih bodo približale vstopu na trg dela
- povečan delež oseb iz ciljne skupine, ki se bodo po zaključku programa SA aktivno vkjučili v iskanje zaposlitve, usposabljanje, pridobivanje kompetenc
vzpostavljena 1 grajska kavarniška popravljanica v gradu Ormož z izvajanjem dejavnosti »naredi sam« z megeneracijsko funkcijo
VSEBINA DOLGEGA PROGRAMA SOCIALNE AKTIVACIJE
Program poteka v prostorih ormoškega gradu, kjer ima CPU najete prostore. Občina Ormož je že dlje časa iskala primeren program za oživitev gradu, zato je naša ideja o vzpostavitiv grajske kavarnišk popravljanice povsem na mestu in jo podpira tudi Občina Ormož, hkrati pa se koncept popravljalniške kavarnice povezuje z medgeneracijskim druženjem, omogoča novo turistično ponudbo in atraktivno privablja tako domačine kot druge, saj je koncept »DIY«-naredi sam nekaj povsem novega za širšo loklano okolje, kjer bomo izvajali projekt.
Izvajanje socialne aktivacije poteka v naslednjih petih modulih: prvi in drugi modul sta potekala v obliki individualnih razgovorov v manjši pisarni in v skupini.
REALIZIRANE AKTIVNOSTI OPERACIJE
V nadaljevanju je opis konkretnih delovnih aktivnosti v I. modulu, ki je potekal od 23.10. do 24.11.2017 – prikazujemo kot primer.
Udeleženci so dnevno vključeni v program, ki potek po urniku. Izvajalci vsebin: strokovna vodja, strokovna sodelavka, zunanji izvajalci (različni, glede na predstavljene teme).
DNEVNI URNIK
Najprej se zabeleži prisotnost udeležencev in v primeru, da kdo manjka, se obvesti koordinatorice. Po uvodnih pozdravnih besadah in uvajanju vsakodnevne rutine sledi skupni strokovni del:
Od 8-10 ure: izvaja se skupinska predstavitev določene teme, ki so izbrane za povečanje socialnih kompetenc. Strokovna vodja je skupaj s strokovno sodelavko pripravila nabor vsebin za povečanje socialnih kompetenc, ki vključujejo naslednje teme:
- Komuniciranje (načini komuniciranja)
- Prilagajanje v procesu komunikacije
- Reševanje konflikotv
- Sprejemanje konfliktov
- Timsko delo
- Asertivnost
- Pogajalske sposobnosti
- Kritika
- Samopodoba
- Pogum
- Uspeh
- Itd
- Teme po želji udeležencev
Projektni tim poleg strokovne vodje in sodelavke vključuje tudi različne zunanje sodelavce, ki so vključeni v izvajanje posameznih ali določenih sklopov projekta.
V projektu »Kava za dva« smo v prvem modulu izvajali spoznavanje udeležencev in predstavitev programa dela, kjer smo jih seznanjali z izvedbeno obliko programa »Grajska kavarniška popravljalnica« in kaj bodo pridobili z vključitvijo v program. »Tekom izvajanja tega modula smo tudi mi spoznali udeležence, njihove želje, cilje in jih temu ustrezno usmerili k odločitvam za vključitev v njim ustrezen program, saj se bodo le-tako lažje odločili za vključitev v III. modul.« S tem namenom je potekala predstavitev različnih delodajalcev in delovnih procesov. Uvodni strokovni del je potekal tudi v diskusijski obliki v drugem delu, v kolikor je program vključeval poudarek na prodobivanju socialnih kompetenc.
Udeleženci SA so se seznanili z različnimi delovnimi procesi transformacije odpadka v surovino, ki poteka za potrebe izvajanja ozaveščevalnih programov na področju ponovne uporabe.
II. modul se je zaključil 23.12. 2017. V pripravi na III. Izvedbeni modul je izdelana matrika, ki prikazuje vključenost pridruženih partnerjev, partnerjev in udeležencev glede na njihove želje.
- Modul II: Načrtovalni modul:
- Čas trajanja: 1 mesec v obsegu najmanj 160 ur. Posamezni udeleženec mora biti vključen v modul II. najmanj 5 ur dnevno, 5 dni v tednu.
- Način dela: vodeni pogovori v skupini in dodatno individualno delo z udeleženci
- Predvidene vsebine:
Predstavili smo nabor delovnih aktivnosti znotraj dolgega programa socialne aktivacije, ki se povezujejo z ugotovljenimi izhodiščnimi znanji in kompetencami ter potrebami tako udeležencev kot tudi celotne skupine. Izvedli smo predstavitev različnih vidikov in ciljev (delovnih) aktivnosti v povezavi s socialno aktivacijo in približevanjem trgu dela, predstavitev načrtovanih (delovnih) aktivnosti programa in produktov/storitev v regiji/regijski enoti in širše. Grajska kavarniška popravljalnica, ki bo delovala po sodobnem načelu »DIY«- Do It Yourself- torej naredi sam, bo pomembno pripomogla k povečanju prepoznavnosti gradu Ormož in širše okolice, hkrati pa bo nudila povsem novo možnost medgeneracijskega povezovanja in sodelovanja, ki bo omogočalo dolgoročno vključitev tudi ciljnim skupinam socialne aktivacije.
Modul III: Izvedbeni modul
- Čas trajanja: 8 mesecev v obsegu najmanj 960 ur. Posamezni udeleženec mora biti vključen v modul III. najmanj 6 ur dnevno, 5 dni v tednu, razen v zadnjem mesecu izvedbe tega modula, ko mora biti prisoten 4 ure, 5 dni v tednu.
- Način dela: vodeni pogovori v skupini in dodatno individualno delo z udeleženci
- Predvidene vsebine:
Izvedba (delovnih) aktivnosti, izbranih v modulu II., učenje skozi delo, sodelovanje deležniki v regiji/regijski enoti, priprava in izdelava končnih produktov/storitev, predstavitev izvedenih (delovnih) aktivnosti programa in morebitnih produktov/storitev v regiji/regijski enoti ali širše.
Določitev razdelitve oseb ciljnih skupin glede na izdelan individualni izvedbeni načrt po področjih dela v okviru vzpostavitve grajske kavarniške popravljalnice. Vzpostavitev grajske kavarniške popravljanice bo v III. modulu potekalo fazno v obliki učnih in motivacijskih delavnic.
Izdelan je načrt vključevanja oseb iz ciljne skupine v naslednje predvidene projektne aktivnosti. Zahtevnost vključenosti je prilagojena skupini udeležencev in posamezniku, sicer imajo posamezniki možnost vkjučitve v posamezne učne delavnice, kar najbolj ustreza njihovemu interesu in potrebami.
IZVEDBENO: UDELEŽENCI SO VKLJUČENI V RAZLIČNE AKTIVNOSTI V OKVIRU UČNE PRAKSE, GLEDE NA NJIHOV INTERES IN MOTIVACIJO.
ZA ZAGOTOVITEV KVALITETNE VKLJUČENOSTI SO RAZDELJENI V MANJŠE SKUPINE